Przejdź do strony głównej
25 lat LHS.pl

 
2024-04-19  
Okładka

Szerokim torem LHS

O książce | O autorze | Wydawca | Gdzie kupić? | Errata | Uzupełnienie | Napisz do autora  

O książce

O LHS nie jest łatwo pisać - mimo upływu zaledwie ponad 30 lat od momentu rozpoczęcia eksploatacji brak jest wielu materiałów źródłowych, które zaginęły w niejasnych okolicznościach. Część danych podawanych w różnych publikacjach jest ze sobą sprzeczna. Jeśli doliczyć do tego niechęć pomocy niektórych osób posiadających szeroką wiedzę na temat linii - nie dziwi fakt, że na temat LHS nie ukazała się dotychczas poza pracami dyplomowymi lub magisterskimi żadna publikacja.

"Szerokim torem LHS" jest książką, która stara się tą lukę częściowo wypełnić.
W przystępny sposób (również dla przeciętnego czytelnika nie związanego z kolejnictwem) przedstawiono zagadnienia związane z przesłankami do budowy linii kolejowej o prześwicie 1520 mm łączącej Hrubieszów z Zagłębiem Dąbrowskim, szczegółowo opisano warianty przebiegu linii, jej budowę oraz eksploatację po dziś dzień z uwzględnieniem takich aspektów, jak tabor trakcyjny czy ruch pasażerski. Podane informacje zostały bogato zilustrowane zdjęciami dokumentującymi LHS od czasów jej budowy po dzień dzisiejszy. Większość ze zdjęć historycznych, jak również tych współczesnych nie była wcześniej publikowana.

Kawał dobrej, solidnej roboty. Mam nadzieję, że zainteresuje ona nie tylko tych, którzy coś tam już wiedzą o kolei. Jest napisana ciekawie, językiem zrozumiałym, a sporo zdjęć podnosi atrakcyjność książki. Co najważniejsze, jest to swoisty hołd dla ludzi, którzy przyczynili się do zbudowania w tak szaleńczym tempie linii LHS. Co równie ważne, nie ma w tej publikacji ani dozy ideologii, po prostu niezależnie od czasów, w których linia powstała, podkreślono zasługi tych, którzy pozostawili po sobie COŚ dla przyszłych pokoleń.
Łukasz, Olkusz

Książka adresowana jest dla osób chcących pogłębić swoją widzę czym jest LHS, jakie były przyczyny jej powstania, oraz jak się ją obecnie eksploatuje. Choć tematyka może interesować głównie czytelnika związanego z żelaznymi szlakami, to jej forma pozwala na zapoznanie się z tematyką LHS również przez inne osoby, które nie posiadają wiedzy kolejowej.

Nie ukrywam, że miałem sporą frajdę czytając to dzieło - interesująco opisana historia LHS, dane statystyczne, anegdoty oraz mnóstwo fotografii. Do tego bardzo bogaty spis wykorzystanych źródeł - zarówno publikacji prasowych jak i dokumentów. Jednym słowem uczta dla oka i umysłu.
Ariel, pl.misc.kolej

Książka liczy ponad 130 stron, zawiera dodatek poświęcony taborowi trakcyjnemu LHS (w tym ilostany), obszerną bibliografię i kolorową wkładkę "Uchwycone w kadrze - wybrane momenty z życia LHS" z kilkudziesięcioma kolorowymi zdjęciami. Treść została wzbogacona o relacje kolejarzy i anegdoty z czasów budowy i eksploatacji LHS. Dowiesz się m.in. jaka była geneza powstania nazwy Linia Hutniczo-Siarkowa i czemu kolejarze nazywali ją "Linią Ha-Ha" lub też "Linią Hi-Hi". Publikacja posiada twardą oprawę (okładkę).

Serwis LHS.pl jako aktywny popularyzator LHS jest oficjalnym patronem medialnym tej publikacji.

 

O autorze

Autorem książki jest Tomasz Ciemnoczułowski.
Jednak jak twierdzi Tomek, nie powstałaby ona bez pomocy i dużego wsparcia kilku osób. W dużej mierze publikacja ta jest zasługą motywacji i nieocenionej wiedzy Wiesława Wojasiewicza - jednego z pierwszych pracowników LHS, a prywatnie osoby dla której historia kolejnictwa na ziemiach polskich prawdopodobnie nie ma już tajemnic.

 

Wydawca

Wydawcą książki "Szerokim Torem - LHS" jest Dom Wydawniczy Księży Młyn

Głównym profilem jego działalności są publikacje prezentujące historię i dzień dzisiejszy regionów naszego kraju m.in. popularna seria albumów "Na starych pocztówkach", cykl, wzbogaconych o płyty CD, DVD, mapy, książek o miastach: "między wojnami" i "przełomu wieków". Wydaje ono także przewodniki turystyczne (w tym wydany po raz pierwszy w Polsce przewodnik po Albanii) oraz poradniki. Miłośnicy komunikacji znajdą tu w ofercie m.in. monografie linii i węzłów kolejowych. W poszukiwaniu interesujących tytułów wertujemy też biblioteki. Wydawnictwo dokonało również reedycji zapomnianych przez dziesiątki lat książek. Znalazł się wśród nich reprint "Przewodnika po Europie" z początku XX wieku.

Odwiedź stronę internetową Domu Wydawniczego Księży Młyn.

Gdzie kupić?

Książka w chwili obecnej jest do nabycia od ręki tylko w księgarniach internetowych (np. Merlin). Nadal jest też dostępna wysyłkowo poprzez stronę Domu Wydawniczego Księży Młyn - w promocyjnej cenie 47,92 zł.

 

Errata

1. Na rys. 3 błędnie oznaczono kilometraż posterunków Zawada, Szczebrzeszyn LHS (podano kilometraż post. Zawada) i Zwierzyniec Towarowy LHS (podano kilometraż stacji Szczebrzeszyn LHS).
Prawidłowe wartości:
Zawada - 64.797
Szczebrzeszyn LHS - 77.197
Zwierzyniec Towarowy LHS - 87.258

Mapka zawarta w uzupełnieniu książki zawiera wartości podane prawidłowo.

2. Podpis pod zdj 6. str. 15 powinien mieć brzmienie: "Południowa głowica stacji Tunel koło Miechowa."


Prześlij autorowi swoje uwagi na temat książki.

 

© LHS.pl 1998-2024
 
NINIEJSZY SERWIS INTERNETOWY MA CHARAKTER INFORMACYJNY I NIE JEST ZWIĄZANY Z ŻADNYM PODMIOTEM ZARZĄDZAJĄCYM I/LUB ŚWIADCZĄCYM PRZEWOZY PO LINII KOLEJOWEJ NR 65 (LHS).
NIE GROMADZIMY DANYCH NA TWÓJ TEMAT - SERWIS NIE KORZYSTA Z MECHANIZMU tzw. CIASTECZEK (COOKIES). Broadworks Engine v. 1.05